AKUMULAČNÍ NÁDRŽ NA MÍRU

Před deseti lety jsem stavěl dům pro svoji rodinu. Vytápění jsem vyřešil podlahovým topením ve spojení s plynovým kondenzačním kotlem, krbovou vložkou a 15 m² termických solárních kolektorů na střeše domu. Všechny zdroje tepla byly připojeny na 800 l akumulační nádrž, z které se ohřátá voda vháněla pomocí jednoho oběhového čerpadla přes třícestný směšovací ventil do podlahy.

Akumulační nádrž měla jeden ocelový solární výměník a jeden nerezový k průtokovému ohřevu vody. Technickou místnost jsem z jistých důvodů zvolil v prvním patře a proto, bylo třeba dbát na vysokou kvalitu nádrže. Vzpomínám si, jak jsem tehdy pečlivě vybíral nějakou velmi kvalitní nádobu, kterou bych už nemusel za svůj život nikdy měnit. Zvolil jsem německou značku, která byla asi něco jako Rolls – Royce mezi auty.

Dům jsem musel po sedmi letech prodat a za necelý rok mi telefonoval nový majitel, jestli bych neměl nějaký nápad, že se mu zvedá tlak v topení. Nechtěl jsem tomu uvěřit, ale jediná možnost propojení vody s topením byla právě tato kvalitní, německá akumulační nádrž, za kterou jsem dal dost peněz. Situaci jsme vyřešili tak, že jsme odstavili prorezivělý nerezový výměník, čímž se zvedání tlaku v topení okamžitě zastavilo a připojili jsme k nádrži externí modul na průtokový ohřev vody. Kupec byl spokojený a já vlastně také, poněvadž jsem získal důležitou zkušenost. Nikdy bych nevěřil, že nerezový výměník zničí po osmi letech čistá, pitná voda. V ten okamžik jsem si řekl, že už nikdy nebudu takové nádrže svým zákazníkům doporučovat, anebo pouze s podmínkou zabudování úpravny vody. Vždy jim budu vyprávět tento příběh a pak je nechám samostatně rozhodnout, jak chtějí ohřívat vodu na sprchování.

Tato nepříjemná vzpomínka mi zůstala v hlavě a po ještě dalších profesních zkušenostech jsem navrhl naši beztlakou, plastovou akumulační nádrž, kterou už umíme vyrábět, zhotovíme přesně na míru a můžeme kdykoliv zajistit eventuální výměnu trubkových výměníků, které se nacházejí uvnitř ….. Ještě musím podotknout, že zabudované vytápění a ohřev vody v domě byli velmi úsporné.

V letech 2008 – 2014 jsme v něm žili čtyři dospělí a platili jsme za plyn ca. 17 000,- Kč ročně, při vytápěné ploše 200 m² a tepelných ztrátách 9 kW. Přičemž byl solárně vytápěný i bazén o kapacitě vody 25 m³. V krbové vložce jsem ročně zatopil asi tak 5 - 10 x a pračka byla napojena na teplou vodu,

takže elektřina stála také pod 20 000,- Kč ročně …..

Ivan Jandečka ZZT projekt s.r.o.