Diskuze k instalaci solárních kolektorů a ohřevu odpadní vody.
3 thoughts on “Solární ohřev vody”
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
Diskuze k instalaci solárních kolektorů a ohřevu odpadní vody.
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat. Na naší chalupě jsme instalovali solární zařízení na ohřev vody. Na střeše domu máme tři panely (kolektory) a v domě jeden bojler zásobník na vodu. Když přijedeme v pátek na chalupu, často ukazuje teploměr na bojleru 80 ° a solárko nefunguje, můžete nám, prosím poradit jestli je to v pořádku?
děkuji Jelínková
Dobrý den paní Jelínková,
jestliže je teplota ohřívané vody na solární regulaci nastavena na 80°C, pak je všechno v pořádku. Když je dosažena požadovaná teplota ( 80°C) solární regulace vypne oběhové čerpadlo, solární médium v kolektorech přestane cirkulovat, jeho teplota se zvedne nad bod varu a kapalina se změní v páru, která se z kolektorů vypaří směrem do potrubí a zvýšený tlak zachytí expanzní nádoba, zabudovaná z pravidla poblíž solárního zásobníku. Tomuto stavu se říká stagnace. Je to běžný stav solárního zařízení, pokud není garantován řádný odběr ohřívané vody a zařízení se takzvaně přehřeje.
Jestliže jste na chalupě třeba přes léto delší dobu v kuse, nemělo by k takovému stavu docházet příliš často, poněvadž je zaručený odběr teplé vody. Pokud se to děje i v takovém případě, je možné, že není solární zařízení optimálně vyprojektováno. To znamená, že plocha kolektorů je třeba moc velká vzhledem ke kapacitě solárního zásobníku.
Tento poměr by měl být ca. na 1 m2 kolektoru – 60 l objem zásobníku. To znamená
přibližně 5 m2 plochy kolektoru = 300 l zásobník. Nevím, za jakých okolností jste si solární zařízení pořídily. Jestliže je plocha kolektorů o hodně větší, než velikost zásobníku, (příklad: 10 m2 kolektoru a 300 l zásobník), pak je solární zařízení špatně projektované a bude se v letních, ale zřejmě i v přechodových měsících neustále přehřívat. Odpověď na Vaši otázku pak hledejte u člověka, který toto zařízení zabudoval.
I přesto bych Vám doporučil teplotu ohřívané vody na solární regulaci snížit na ca. 55 °C, poněvadž od vyšší teploty se začínají z ohřívané pitné vody vylučovat minerály, které se většinou usazují na výměníku a způsobují energetickou ztrátu při přenosu tepla, nehledě toho podporují (mohou způsobit) korozi výměníku. A když si představím, že na chalupě bývá zpravidla studniční, neupravená pitná voda, která obsahuje minerálů více, než voda upravovaná pro veřejný řád, teplotu vody bych nastavil na 55 °C max.
S pozdravem Ivan Jandečka
Ještě jsem zapomněl. Jestliže na chalupě nikdo nebydlí nastálo a na solární zařízení není připojen také bazén, anebo část přitápění, budou tři kolektory (které zmiňujete) zřejmě příliš mnoho. Jestli mám být upřímný, já bych na chalupu, anebo chatu, která není stále obsazená solární zařízení pouze na ohřev vody nikdy nedoporučil. Jak jsem již říkal, jen ve spojení s nějakým odběrem sluneční energie. (Bazén, přitápění, anebo extra na přání někomu, kdo miluje horkou vodu a sprchuje se pětkrát denně 🙂